01 lip Drewno w domu i mieszkaniu: pozytywny wpływ na samopoczucie
Drewno to materiał, który od zawsze był wykorzystywany przez ludzi do budowy i wykańczania domów. Ten naturalny surowiec służy też do produkcji trwałych, solidnych i estetycznych podłóg w naszych domach i mieszkaniach. Decydując się na to rozwiązanie, warto pamiętać też o tym, że drewno wykazuje pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jak to możliwe?
Korzystne właściwości drewna
Istnieje bardzo wiele teorii na temat korzystnych właściwości, jakie wykazuje drewno na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Przede wszystkim z tego naturalnego surowca powstają niezwykle ciepłe, miękkie i przyjemne w bezpośrednim kontakcie podłogi drewniane. Z powodzeniem można chodzić po nich boso. Dodatkowo tworzą one przytulny klimat w mieszkaniu.
W książce Ukryta historia drzew. Sekretne właściwości 150 gatunków (Noel Kingsbury) możemy przeczytać o właściwościach różnych gatunków drzew, przykładowo:
- drewno akacjowe wykazuje energetyzujący wpływ na człowieka, wzmacnia koncentrację i pobudza do działania. Polepsza nastrój i redukuje objawy zmęczenia czy zniechęcenia;
- drewno dębowe uznawane jest za gatunek, który dodaje energii. Wiele teorii głosi, że bezpośredni kontakt z drewnem dębowym sprawia, że czujemy się silniejsi psychicznie i fizycznie;
- drewno czereśniowe bardzo często uznawane jest za idealny wybór dla kobiet, ponieważ pomaga paniom odzyskać ich kobiecą siłę, pewność siebie, kreatywność i życiowy optymizm;
- drewno jesionowe to gatunek, który, wedle wielu teorii, sprzyja eliminowaniu złego nastroju i zmęczenia. Pomaga odzyskać energię do życia i podejmowania nowych wyzwań.
Prawdziwą rewolucją były badania prof. Maximiliana Mosera, który dowodzi, że naturalne drewno ma realny wpływ na wzmocnienie pracy serca, poprawę jego wydolności, a także wzmocnienie układu immunologicznego. Już 15 minut spędzonych w pomieszczeniu wykonanym z drewna może przyczynić się do wystąpienia korzystnych zmian, takich jak np. lepsze funkcjonowanie i regeneracja organizmu czy głębszy sen. Co ciekawe, inspiracją dla prof. Mosera to przeprowadzenia tych badań były odkrycia Erwina Thomy, austriackiego inżyniera leśnictwa, który już wcześniej zajął się tematyką wpływu drzew i drewna na organizm ludzki.
Korzystny dla zdrowia mikroklimat za sprawą drewna
Drewno to właściwie jedyny w swoim rodzaju materiał do wykańczania domów i mieszkań, który sprzyja w tworzeniu korzystnego dla zdrowia mikroklimatu. Jest surowcem najbardziej czystym i ekologicznym, dlatego też bywa coraz chętniej wybierany w czasach, gdy poziom zanieczyszczenia środowiska stale wzrasta. Drewniane elementy w domu, w tym przede wszystkim podłogi, mają korzystny wpływ na zdrowie, często porównywalny z bezpośrednim kontaktem z naturą. Wiele teorii potwierdzonych naukowymi badaniami potwierdza, że pomaga ono obniżyć poziom stresu, pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i wyrównuje rytm serca.
Każde drewno zawiera też substancje garbnikowe (przede wszystkim taniny oraz związki fenolowe), które odpowiadają m.in. za specyficzną woń drewna. Istotną cechą garnków drewna jest również skuteczna redukcja różnorodnych zarazków, które mogą występować w otoczeniu.
Sorry, the comment form is closed at this time.